Oszustom STOP!
W ostatnim okresie z niepokojem odnotowujemy wzmożoną działalność oszustów, którzy wykorzystują szlachetność ludzi starszych wyłudzają od nich pieniądze lub inne drogocenne przedmioty. Każdego niemal dnia dochodzi do oszustw popełnianych na szkodę osób starszych, samotnie mieszkających.
Sprawcy wykorzystując dobroć seniorów i ich chęć niesienia pomocy, podszywają się za członków rodzin i wyłudzają od nich pieniądze metodą na tzw. „wnuczka”. Wiele elementów w sposobie ich działania jest podobnych. Najczęściej oszust dzwoni na numer stacjonarny lub komórkowy, przedstawia się jako krewny: wnuczek, syn, siostrzeniec i prosi o pilne przekazanie pieniędzy. Oszust opowiada o dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się członek rodziny np. związanej ze spowodowaniem wypadku, wyrządzeniem szkody. Pieniądze potrzebne są na wypłatę odszkodowania, zadośćuczynienia lub dla uniknięcia kary więzienia. Czasem podszywający się pod członka rodziny oszust przedstawia odmienną – bardzo pozytywną sytuację np. że nadarzyła się okazja do zakupu nieruchomości, akcji na giełdzie – ale bardzo pilnie musi uregulować należność. Zwraca się wtedy o pożyczkę. Oszust prosi o dokonanie przelewu lub wypłatę pieniędzy i przekazanie ich wskazanej osobie w umówionym miejscu.
Co należy podkreślić, oszustem jest zarówno osoba podająca się za krewnego jak i osoba odbierająca pieniądze. Oszukane osoby tracą w ten sposób ogromne sumy pieniędzy, nierzadko dorobek całego życia.
Sprawcy wiedzą, że seniorzy już posiadają wiedzę o tego typu oszustwach, dlatego ciągle modyfikując swoje działania i starają się wprowadzić w błąd nowymi sposobami. Dzwoniąc do seniorów podszywają się pod policjanta, sędziego lub prokuratora i proszą o pomoc w przeprowadzeniu akcji policyjnej przeciwko oszustom „na wnuczka”. Proszą o przekazanie pieniędzy, aby je uchronić przed utratą lub „na gorąco” zatrzymać sprawcę. To również jest oszustwo.
W trosce o nasze bezpieczeństwo, policja apeluje o ostrożność, rozsądek i ograniczone zaufanie do osób, które dzwonią z podobną prośbą. Zanim zdecydujemy się przekazać oszczędności rzekomemu krewnemu, najpierw sami skontaktujmy się z nim lub jego bliskim. Jeśli dzwoniący podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy, niezwłocznie sami skontaktujmy się z Policją. Przestrzeżmy przed oszustami starszych członków naszych rodzin.
W razie podejrzenia oszustwa, natychmiast powiadamiajmy Policję.
(źródło: Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Lublinie)