Aktualności

Oszustwa metodą „na wnuczka” w powiecie tomaszowskim

Wczoraj tomaszowscy policjanci otrzymali zgłoszenia o 8 przypadkach prób oszustwa metodą „na wnuczka”. Niestety w jednym przypadku, oszustom udało się nakłonić 83-letnią tomaszowiankę na przekazanie 14 tysięcy złotych na wykupienie zatrzymanego członka rodziny, który rzekomo miał spowodować wypadek drogowy na przejściu dla pieszych, w którym ucierpiała ciężarna kobieta. Teraz nad sprawą pracują policyjni śledczy.

Wczoraj tomaszowska policja otrzymała aż 8 zgłoszeń dotyczących próby oszustwa seniorów i nakłonienia ich do przekazania swoich oszczędności oszustom.

Schemat działania sprawców był podobny. Oszuści dzwonią na telefon stacjonarny, najczęściej z zastrzeżonego numeru i informują o kłopotach kogoś z najbliższej rodziny. Pełnym emocji głosem opowiadają o wypadku w którym sami brali udział lub osoby im najbliższe. Wypadki najczęściej dotyczą potrącenia ciężarnej kobiety na przejściu dla pieszych na skutek czego kobieta jest w ciężkim stanie i traci dziecko. Sprawca wypadku, rzekomy wnuczek, zostaje zatrzymany przez policję i konieczne jest wpłacenie poręczenia majątkowego, żeby uniknąć więzienia. Zdarzają się przypadki, że słuchawkę telefonu przejmuje rzekomy policjant który ma uwiarygodnić historię i potwierdzić konieczność wpłaty pieniędzy.

W przypadku 83-letniej tomaszowianki, do jej miejsca zamieszkania finalnie przybył adwokat wnuka, który miał odebrać pieniądze na kaucję w celu jego zwolnienia z aresztu. Nieświadoma oszustwa kobieta, przekazała młodemu mężczyźnie 14 tysięcy złotych.

W pozostałych przypadkach wczorajszych prób oszustwa zadziałał zdrowy rozsądek seniorów, którzy nabrali podejrzeń co do wiarygodności rozmówcy i szybko zakończyli rozmowę. W innych przypadkach zainterweniowali członkowie rodzin którzy przebywali akurat w domu i przypadkowo usłyszeli przebieg rozmowy.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje. Najlepiej jest to zrobić, poprzez osobiste nawiązanie kontaktu z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub zadzwonić na numer alarmowy 112.

sierżant sztabowy Małgorzata Pawłowska

Powrót na górę strony