Tragiczne skutki rozszczelnienia gazu
Tomaszowscy policjanci wyjaśniają przyczyny zapalenia się kuchenki gazowej, do którego doszło wczoraj w gminie Ulhówek. W wyniku pożaru 86-letnia kobieta z ciężkimi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. Niestety, oparzenia okazały się na tyle poważne, że kobieta zmarła.
Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 14.00 w gminie Ulhówek. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 86-letnia kobieta, chcąc gotować na kuchence gazowej, odkręciła gaz i doszło do wybuchu. W wyniku tego zdarzenia, kobieta z poważnymi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. Niestety, poparzenia okazały się na tyle rozległe, że kobieta zmarła.
Policjanci apelują o ostrożność podczas korzystania z urządzeń gazowych!
Jak zachować się w sytuacji, kiedy stwierdzimy niekontrolowane ulatnianie się gazu?
- Kiedy poczujesz zapach gazu natychmiast wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne, nie używaj otwartego ognia, nie pal papierosa.
- Zakręć zawór w butli, a jeśli to nie możliwe odkręć butlę od urządzenia i wynieś ją na zewnątrz.
- Natychmiast otwórz okna, aby możliwe było przewietrzenie pomieszczeń.
- Do pozostawionej na zewnątrz butli wezwij jak najszybciej serwis dostawcy gazu, który jest jej właścicielem, lub osobę, która ma uprawnienia do naprawy urządzeń gazowych.
- Poinformuj osoby znajdujące się w pobliżu o zaistniałym zagrożeniu.
- Jeśli wskutek ulatniania się gazu dojdzie do pożaru bądź wybuchu zawsze informuj o zdarzeniu odpowiedni służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Ważne jest również sprawdzenie szczelności podczas każdorazowej wymiany butli. Jeśli nie masz pewności, że połączenie butli z kuchenką lub urządzeniem grzewczym jest szczelne, nigdy nie sprawdzaj go płomieniem. Użyj wody z mydłem lub płynem do naczyń. Spryskaj nią miejsca połączenia. Jeśli powstanie na nich piana to znaczy, że butla jest nieszczelna. Na rynku są też specjalne, pianki do sprawdzania szczelności.
aspirant Monika Ryczek