Aktualności

Podsumowanie policyjnych działań ,,NURD" na terenie powiatu tomaszowskiego

Data publikacji 16.12.2024

Zima to czas, w którym bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego może być szczególnie zagrożone. Zmienna aura, opady śniegu, poranne mgły, czy też wcześniej zapadający zmierzch, to główne czynniki, które maja na to wpływ. W piątek tomaszowscy policjanci przeprowadzili działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pieszych oraz kierujących jednośladami. W trakcie akcji ujawnili 65 naruszeń przepisów ruchu drogowego, a w warunkach ograniczonej widoczności zwracali uwagę na posiadanie elementów odblaskowych.

W piątek policjanci z ruchu drogowego tomaszowskiej jednostki przeprowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Głównym celem prowadzonych działań było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej grupy użytkowników dróg, która jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń w sytuacji uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Funkcjonariusze prowadzili akcję w okolicach przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, czyli tam, gdzie występuje najwięcej zagrożeń dla pieszych, rowerzystów czy kierujących hulajnogami elektrycznymi i gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Niestety, pomimo podejmowania licznych działań, zarówno edukacyjnych, jak również prewencyjno-kontrolnych, nadal wielu użytkowników dróg nie respektuje obowiązujących przepisów. Jasno wskazują na to wyniki przeprowadzonych w piątek działań, podczas których funkcjonariusze ujawnili 56 naruszeń przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami oraz 9 wykroczeń, które popełnili piesi. Mundurowi zatrzymali także kierującego rowerem, który miał blisko promil alkoholu w organizmie. Najczęstsze przewinienia pieszych, to przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, a także brak odblasków w warunkach ograniczonej widoczności. Podczas trwania działań policjanci nałożyli łącznie 53 mandatów karnych, a w 12 przypadkach kontrole zakończyły się pouczeniami.

POLICJA PRZYPOMINA !

  • zbliżając się do przejścia dla pieszych, czy przejazdu dla rowerzystów kierujący jest obowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, zmniejszenia prędkości, a następnie do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdujących się na takim przejeździe;
  • pamiętajmy, że działania NURD nie dotyczą tylko kierowców! Przypominamy o obowiązkach, które spoczywają na pieszych, rowerzystach czy osobach korzystających z hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego, bo regulacje dotyczące kierowców nie zwalniają pieszych z zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
  • pamiętajmy, by być widocznym!

To my sami mamy największy wpływ na własne bezpieczeństwo. Jego ważnym elementem jest widoczność. Stosując się do przepisów i będąc widocznym na drodze, możemy zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, a co za tym idzie odniesienia obrażeń czy utraty życia. Dlatego też zwracamy szczególną uwagę na stosowanie przez pieszych elementów odblaskowych, o prawidłowym oświetleniu jednośladu oraz na podstawy bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnią wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym.

  • W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  • Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  • W ciemności, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  • Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.
  • Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki, elementy odblaskowe na kurtkach czy butach - spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie.
  • Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Warto pamiętać, że nie tylko podczas trwania akcji niestosowanie się do przepisów może skończyć się wysokimi karami dla kierowców!

aspirant Monika Ryczek

  • grafika przedstawiająca napis bądź bezpieczny noś odblaski i kamizelkę odblaskową
Powrót na górę strony