Aktualności

Polsko - ukraińskie warsztaty EURO 2012

W dniach 12-16 marca 2012 roku odbyła się tygodniowa edycja polsko - ukraińskich warsztatów szkoleniowych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie przygranicznym w ramach przygotowań do ME UEFA EURO 2012. W warsztatach uczestniczyło dwudziestu przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy odpowiedzialnych za przygotowanie zbliżających się mistrzostw. Stronę polską reprezentowali funkcjonariusze KWP w Rzeszowie i Lublinie. W warsztatach wzięli też udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim: nadkom. Mirosław Kiecak - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji i podkom. Wojciech Bobko - Naczelnik Wydziału Prewencji.

             W dniach 12-16 marca 2012 roku odbyła się tygodniowa edycja polsko  - ukraińskich warsztatów szkoleniowych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie przygranicznym w ramach przygotowań do ME UEFA EURO 2012. W warsztatach uczestniczyło dwudziestu przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy odpowiedzialnych za przygotowanie zbliżających się mistrzostw. Stronę polską reprezentowali funkcjonariusze  KWP w Rzeszowie i Lublinie. W warsztatach wzięli też udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim: nadkom. Mirosław Kiecak - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji i podkom. Wojciech Bobko - Naczelnik Wydziału Prewencji.

          Warsztaty rozpoczęły się na terenie przejścia granicznego w Medyce. Tam uczestnicy zostali zapoznani ze stanem organizacji ruchu granicznego oraz planowanymi działaniami w ramach przygotowań do ME EURO 2012. Była też wizyta w Oddziałach Prewencji Policji w Rzeszowie oraz obserwacja ćwiczeń dotyczących przywracania porządku publicznego przy użyciu pododdziałów zwartych policji podczas zakłócenia porządku publicznego przez przemieszczające się autokarami grupy pseudokibiców. Uczestnicy zapoznali się również ze specjalistycznym wyposażeniem OPP w Rzeszowie.  

          Uczestnicy szkolenia zapoznali się z funkcjonowaniem Systemu Wspomagania Dowodzenia Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Funkcjonariusze na co dzień pracujący w SWD przedstawili główne cele działania systemu, sposób obsługi otrzymywanych zgłoszeń wymagających interwencji policji, a także możliwości zarządzania posiadanymi patrolami. W Centrum Dowodzenia Operacją w Legionowie utworzonym na potrzeby zabezpieczenia Mistrzostw Europy EURO 2012, uczestnikom przedstawiono rozwiązania organizacyjne oraz wyposażenie, które będzie służyło polskim i zagranicznym funkcjonariuszom podczas prowadzenia działań operacyjnych.

          Jednym z ważniejszych punktów programu było zapoznanie się uczestników warsztatów z infrastrukturą i zastosowanymi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa na Stadionie Narodowym w Warszawie.

          Podczas pobytu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie zaproszeni prelegenci przedstawili uczestnikom warsztatów zagadnienia związane z przestępczością kryminalną, gospodarczą, korupcyjną i wymianą informacji o?zagrożeniach podczas EURO 2012. Jako nowoczesne rozwiązania wspierające proces dowodzenia właściwego zabezpieczenia porządku podczas turnieju przedstawiono słuchaczom prototyp symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych. Odbył się też wykład prezentujący koncepcję zapewnienia bezpieczeństwa podczas planowanych imprez masowych.

          Uczestnicy szkolenia zapoznali się również z głównymi zadaniami Służby Celnej w zabezpieczeniu mistrzostw w piłce nożnej UEFA EURO 2012. Przedstawiciel Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przedstawił funkcjonowanie Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego (WCPR) oraz telefonu alarmowego 112 na przykładzie województwa lubelskiego. Następnie odbyła się wizyta studyjna w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie zwiedzanie Wilczego Szańca w Gierłoży.?

          Na zakończenie szkolenia uczestnikom przedstawiono zastosowanie współczesnych środków przymusu bezpośredniego w neutralizacji zagrożeń związanych ze zbiorowym zakłócaniem porządku publicznego podczas imprez masowych. Funkcjonariusze z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej omówili rolę i zadania Państwowej Straży Pożarnej w?procesie przygotowań i organizacji zabezpieczenia przebiegu turnieju UEFA EURO 2012. Natomiast wykładowca Zakładu Prawa i?Administracji WBWiA WSPol. w?Szczytnie omówił znaki, symbole i gesty występujące na stadionach piłkarskich. Część szkoleniową zakończył wykład na temat zadań i roli spotters w polskiej Policji podczas ME EURO 2012, poprowadzony przez funkcjonariusza z Komendy Stołecznej Policji.

          Warsztaty zakończyły się uroczystym wręczeniem zaświadczeń i certyfikatów przez Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Na początku kwietnia uczestnicy spotkają się na podobnych warsztatach na terenie Ukrainy.

Powrót na górę strony