Komendant wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
26 kwietnia 2012 roku w Teatrze Starym w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród ?Laur Konserwatorski 2012?. Patronat nad wojewódzkim konkursem objęli: Generalny Konserwator Zabytków, Wojewoda Lubelski oraz Marszałek Województwa Lubelskiego. Nagrody te są wyróżnieniem dla gospodarzy obiektów oraz konserwatorów zajmujących się lubelskimi zabytkami. Podczas uroczystości wręczone zostały także odznaki ?Za opiekę nad zabytkami?. Wśród wyróżnionych srebrną odznaką ?Za opiekę nad zabytkami? znalazł się nadkomisarz Mirosław Kiecak - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Lubelski. Jest to jak dotychczas jedyny policjant z powiatu tomaszowskiego, który otrzymał odznakę przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
26 kwietnia 2012 roku w Teatrze Starym w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Laur Konserwatorski 2012”. Patronat nad wojewódzkim konkursem objęli: Generalny Konserwator Zabytków, Wojewoda Lubelski oraz Marszałek Województwa Lubelskiego. Nagrody te są wyróżnieniem dla gospodarzy obiektów oraz konserwatorów zajmujących się lubelskimi zabytkami. Podczas uroczystości wręczone zostały także odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. Wśród wyróżnionych srebrną odznaką „Za opiekę nad zabytkami” znalazł się nadkomisarz Mirosław Kiecak - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Lubelski. Jest to jak dotychczas jedyny policjant z powiatu tomaszowskiego, który otrzymał odznakę przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Odznaka "Za opiekę nad zabytkami" jest nadawana jako zaszczytne wyróżnienie osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej.
Nadkomisarz Mirosław Kiecak został doceniony za wieloletnią pracę w ramach Powiatowego Zespołu Kontrolnego zajmującego się zwalczaniem przestępczości przeciwko dobrom kultury. Czynności podejmowane przez członków Zespołu przyczyniły się do poprawy zabezpieczenia i ochrony wielu zabytków na terenie powiatu tomaszowskiego.
Historia powstania grup roboczych zajmujących się szeroko pojętą ochroną zabytków w Polsce sięga 1999 roku. Rosnąca liczba kradzieży i pożarów zabytków odnotowana pod koniec lat 90-tych XX wieku na terenie całego kraju, stała się powodem powołania w 1999 roku Centralnej Grupy Roboczej ds. przeciwdziałania tego typu zjawiskom. W wyniku ustaleń na szczeblu centralnym i wspólnej inicjatywy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w dniu 29 czerwca 2000 roku powołano Wojewódzką Grupę Roboczą ds. przeciwdziałania przestępczości zorganizowanej przeciwko dobrom kultury oraz przeciwpożarowego zabezpieczenia zabytków na obszarze województwa lubelskiego. W jej skład weszli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, Diecezjalnych Konserwatorów Zabytków oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Funkcje koordynatora działań „Grupy Roboczej” powierzono Lubelskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Kilka tygodni później powołano Powiatowe Zespoły Kontrolne mające dokonywać kontroli obiektów na terenach powiatów. Ze względu na dużą ilość zabytków kontrole przeprowadzano etapami, w kolejności według kategorii zagrożeń oraz zasobu nagromadzonych w obiektach zabytków ruchomych. Łącznie w ciągu 8 lat (od 2000 do 2008 roku) na terenie całego województwa 776 kontroli zabytków, w tym 345 rekontroli.
Przeprowadzone kontrole pozwoliły na wskazanie uchybień i braków co pozwoliło na efektywną poprawę w zabezpieczeniach przeciwwłamaniowych oraz przeciwpożarowych sprawdzanych obiektów.
J.R.