Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze
Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Policjanci ruchu drogowego będą zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie będą się przyglądali, czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.
Wczoraj I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Lubelskim kom. Szymon Mroczek spotkał się z vice Starostą Jerzym Wereszczakiem. W spotkaniu również uczestniczył Naczelnik Ruchu Drogowego kom. Bogdan Kulas, który na co dzień nadzoruję pracę policjantów pracujących na drodze. Wspólnie omówiono stan bezpieczeństwo na drogach w powiecie. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim przekazało 500 opasek odblaskowych, które policjanci będą rozdawali mieszkańcom.
Mając na uwadze duże zagrożenie pieszych policjanci ruchu drogowego będą zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych ale też bacznie będą się przyglądali, czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.
Pieszy, który ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Dopilnujmy również aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe!
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Z drugiej zaś strony fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Zachowywanie tej ostrożności nie jest stratą czasu i na pewno opłaca się pieszemu.
AL