Czad "cichym zabójcą"
69-letni mieszkaniec miejscowości Bełżec zmarł prawdopodobnie w wyniku zaczadzenia. Do zdarzenia doszło nad ranem. Policjanci i strażacy wyjaśniają okoliczności zdarzenia i przypominają by nie zatykać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach, dokonywać okresowych, przewidzianych prawem kontroli instalacji wentylacyjnych i gazowych.
Do zdarzenia doszło dzisiaj nad ranem w jednym z domów w miejscowości Bełżec. Na miejscu pod wskazanym adresem interweniowali strażacy, załoga karetki pogotowia oraz policjanci. Zespół reanimacyjny odnalazł mężczyznę w pokoju, gdzie znajdował się piec. Przystąpiono do akcji reanimacyjnej, która niestety nie powiodła się. Lekarz stwierdził zgon 69-latka.
Decyzją prokuratora zwłoki mężczyzny zostały zabezpieczone celem przeprowadzenia sekcji. Z tego co wiadomo, sąsiadka poczuła zapach dymu i poszła sprawdzić co się dzieje w mieszkaniu obok. Przez zbite okno wydobywał się dym na zewnątrz, gdy weszła do mieszkania zobaczyła leżącego mężczyznę na podłodze. Pootwierała szybko okna i zadzwoniła po pomoc na 112.
Czad nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Zagrożenie zatrucia wzrasta w okresie grzewczym i jest szczególnie duże w domach i mieszkaniach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe oraz wentylacyjne są wadliwe lub nieprawidłowo użytkowane.
Jak zapobiegać zatruciu?
Przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.
Należy pamiętać, by:
- uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
- nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
- przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby,
- dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia.
Nie wolno bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów!
Zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 poz. 563), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
•cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym(np. węglem, drewnem),
•dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
•co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
•co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
AL